Cimet i med imaju lekovita svojstva za različita obolenja. Znamo već koje su prednosti meda. Smatra se da i cimet može smanjiti upale, da štiti debelo crevo i srce i smanjuje nivo šećera i holesterola u krvi.Kombinacija cimet i med je posebno popularna za mršavljenje…
Med je prirodni prizvod koji dobijamo od pčela. Med nastaje iz cvetnog nektara koji se izmeša sa enzimima iz pčelinje pljuvačke. Čuva se u košnicama i ima višestruku namenu. Može biti boje ćilibara, beli med, braon, crni ili crveni. Gustina i ukus meda zavise od cvetnog nektara od kojeg je nastao. Uglavnom se skuplja med od cveta deteline, bagrema, vresa, lucerke, lavande i timijana.
Kvalitetan sirov med ima antibiotska, antimikotska i antivirusna svojstva. Poboljšava celokupno zdravlje organizma, ojačava imuni sistem uz pomoć antioksidantskog dejstva , ublažava alegije, poboljšava stanje digestivnog trakta i odličan je lek kod kožnih obolenja. Smatra se da sirov med pomaže u regulisanju šećera u krvi i krvnog pritiska. Može ublažiti bol, deluje umirujuće i koristi se kod ublažavanja simptoma respiratornih bolesti kao što su astma i bronhitis. Med proizveden na određenom podneblju može imati povoljan uticaj u lečenju alergija jer sadrži polen koji je najverovatniji uzrok istih.
Osipi, opekotine i ispucala koža se mogu brže zalečiti ako se stavljaju obloge koje sadrže med. Fleke od akni se mogu iščistiti ako se preko noći mažu manjom količinom meda. Sirov med ima antibiotsko dejstvo i može pomoći kod upale grla i prehlada. Postoji više vrsta meda i od svake možemo imate neke koristi.
Manuka med ili med od cveta drveta manuke se koristi u lečenju upale grla, prehlada, stomačnih čireva, loše probave i akni.
Bagremov med ima blagotvorno dejstvo na jetru, creva i respiratorni sistem.
Med od heljde je antioksidant ali ga je jako teško naći.
Med od eukaliptusa pomaže kod glavobolje i prehlade.
Med vresa sadrži proteine i može se koristiti u lečenju mnogih bolesti.
Lipov med je antiseptik i blagi sedativ, pomaže kod nesanice, uznemirenosti i bronhitisa.
Med jorgovana se koristi u ajurvedskoj medicini (vrsta alternativne medicine) za lečenje dijabetesa, krvnog pritiska, paradontalnih obolenja, alergija i infekcija grla i kože.
Med i cimet – Prednosti i kako ih koristiti od slučaja do slučaja
Cimet i med imaju lekovita svojstva za različita obolenja. Znamo već koje su prednosti meda. Smatra se da i cimet može smanjiti upale, da štiti debelo crevo i srce i smanjuje nivo šećera i holesterola u krvi.
Smatra se da med i cimet mogu da izleče veliki broj bolesti. Moram da naglasim da ne postoje čvsti naučni dokazi za većinu ovih tvrdnji, međutim tako je sa skoro svakim narodnim i prirodnim lekom, zar ne? Najbitnije je da ova dva prizvoda nemaju puno neželjenih efekata i da se skoro bez ikakvog rizika mogu koristiti kao narodni lek. I cimet i med su antimikrobski agensi.
Cimet i med za mršavljenje: Bitna korist koju imamo od cimeta i meda je pomoć kod gubitka težine. Napravite napitak od meda i cimeta u ključaloj vodi i pijte ga ujutru pre bilo čega drugog ili uveče kao poslednji obrok. Ova kombinacija sastojaka sprečava gomilanje masnih naslaga čak i kod ljudi koji su na visokokalorijskoj dijeti.
Cimet i med za akne i infekcije kože: Napravite pastu od 3 kašike meda i 1 kašičice cimeta. Nanosite je na akne pre spavanja i ujutru isperite mlakom vodom. Redovnom upotrebom ćete ukloniti bubuljice. Ekcem, svrab i ostale infekcije kože se mogu zalečiti ovim tretmanom.
Cimet i med protiv opadanje kose: Napravite pastu koristeći 1 kašiku meda, 1 kašičicu cimeta i toplo maslinovo ulje. Nanesite je na kosu i isperite nakon 15 minuta.
Bolesti srca: Kako starimo naše arterije se začepljuju. Redovna upotreba meda i cimeta može da revitalizuje vene i arterije. Na primer, umesto putera i džema na hleb namažite med i cimet. Hranite se redovno ovako i možete smajiti rizik od povećanog holesterola. Čak i kod hroničnih kardiovaskularnih bolesnika med i cimet mogu ojačati srce.
Artritis: U šolju vode umešajte 1 kašičicu cimeta i 1 kašiku meda. Naučnici smatraju da ako se svako jutro pola sata pre doručka popije ovakav napitak može se izlečiti čak i hronični artritis.U jednom ispitivanju je učestvovalo 200 ljudi, 73 pacijenta su potpuno oslobođeni bola dok većini kretanje više ne predstavlja problem.
Mokraćne infekcije: Mešavina 1 kašičice meda i 2 kašike cimeta u čaši mlake vode može izlečiti mokraćne infekcije.
Za holesterol: 3 kašičice cimeta i 2 kašike meda razmućeno u pola litre vode može regulisati nivo holesterola u krvi.
Cimet i med za prehladu: Da bi ublažili simptome prehlada umešajte četvrtinu kašičice cimeta sa jednom kačikom mlakog meda i pijte ovo 3 dana. Hroničan kašalj, prehlade i sinusi se mogu iščistiti ovom mešavinom.
Stomačne tegobe: Med i cimet mogu ublažiti tegobe kod čira, nadutosti, kiseline i loše probave.
Imunitet: I cimet i med mogu ojačati imuninet i štite organizam od virusa i bakterija. Kako med sadrži visok nivo gvožđa i vitamina može ojačati bela krvna zrnca i štititi nas od virusnih i bakterijskih obolenja.
Starenje: Znaci starenja se mogu ublažiti ako redvno pijete čaj sa medom i cimetom.
Zamor: Izgleda da se simptomi zamora mogu umanjiti čak i kod starijih osoba ako redovno ispijaju napitak sa jednakim količinama meda i cimeta.
Zadah: Mućkajte u ustima svako jutro toplu vodu sa jednom kašičicom meda i cimeta. Ovo će održati dah svežim tokom celog dana.
Zubobolja: Pasta od meda i cimeta može ublažiti više vrsta bolova i nelagoda. Trebalo bi 3 puta na dan nanositi ovakvu pastu na bolan zub za brzi oporavak.
Cimet i med – upotreba
Upoznati smo s time da se mešavina meda i cimeta može koristiti u lečenju različitih obolenja. Ako se cimet ne rastvori u potpunosti, prokuvajte ga u vodi zatim procedite krupnije čestice i tek tad dodajte med. Uvek ostavite cimet da se odstoji u ključaloj vodi pola sata pre nego što dodate med i onda popijte. Ovako se čuvaju zdravi enzimi meda.
Napitak od mleka, meda i cimeta je jako ukusan način da unesete ova dva sastojka. Uzmite jednu šolju punomasnog mleka, dodajte mu prstohvat mlevenog oraščića i pimeta (jamajčanski biber), 1 štapić cimeta dužine oko 7 cm i kašičicu i po meda. Pomešajte sve sastojke sem meda i pustite da vri par minuta. Umešajte med, ukrasite cimetom i servirajte toplo.
Prženice su jako popularan doručak. Vrlo su ukusne i hranljive za sve članove porodice. Umutite 4 jaja sa pola šolje soka od narandže i malo soli. Istopite 100g putera, dodajte kašičicu cimeta i dve kašike meda. Sipajte u tiganj. Umačite kriške hleba u smesu jaja i soka od narandže i slažite u tiganj. Pržite 20 minuta ili dok se kriške ne zarumene. Obratite pažnju da ne zagore. Ovakve prženice služite posute šećerom u prahu, sirupom i nekim drugim prelivom.
Mere opreza
Poznato je da neželjeni efekti konzumiranja meda i cimeta mogu biti ozbiljni. Cimet je uglavnom bezbedan za upotrebu, ali ako se prekomerno koristi može izazvati bol ili peckanje oko usta ili na usnama. Velike količine kasija cimeta (kineski cimet) može uzrokovati probleme sa jetrom. Dijabetičari, osobe koje boluju od kancera dojki ili bilo kod drugog hormonalnog kancera bi trebalo da primene sve mere opreza kod konzumacije cimeta. Kumarin u cimetu takođe može da utiče na funkciju jetre.
Sirov med se ne sme davati bebama jer može izazvati botulizam. Žitarice i druga hrana sa dodatkom meda je bezbedna za tako malu decu. Med u ishrani gotovo svi mogu koristiti. Ipak , trudnice, dojilje i osobe koje imaju polenske alergije bi trebalo da izbegavaju med.