bukovacaBukovača (Pleurotus ostreatus) je izuzetno ukusna gljiva koja može da se nade samonikla u prirodi, ali i da se uspešno gaji.Lekovitost… recepti za spremanje bukovače…

Osim što je dragocena za dijabetičare, bukovača snižava trigliceride i holesterol, a potvrđeno i da jača imunitet i zaustavlja rast tumora…

Bukovača je u svetu, zbog hranljivosti, poznata i pod imenom šumska ostriga.Gljiva bukovača pojavljuje se posle obilnih kiša, čak i zimi, kad su druge gljive retke. U prirodi raste na panjevima, srušenim stablima i komadima drveta koji ostaju posle seče. Zbog toga je u prvim pokušajima da se bukovača gaji kao podloga korišćeno drvo, međutim, vremenom se pokazalo da mnogo bolje uspeva na slami i piljevini.
Bukovača se najuspešnije gaji na slami različitih žitarica pomešanoj sa plevom i piljevinom. U tom slučaju i, ako se koristi klimatizovan i adekvatno osvetljen prostor, ciklus gajenja se smanjuje na 2-3 meseca i prinosi su veći.

Bukovača sadrži:

esencijalne aminokiseline
vitamine (B1, B2, B5, B6, B7 i P)
brojne minerale (azot, kalijum, fosfor…)
proteine (po sastavu vrlo slični životinjskim)
ugljene hidrate
samo oko 4% masti

Mala enegetska vrednost obezbeduje bukovači značajnu ulogu u dijetalnoj i dijetetskoj ishrani (redukuje šećer u krvi) i preventivno deluje na oboljenja jetre i želuca. Pri prema se kao i sve druge gljive, ima blag aromatičan ukus, pa mogu da je jedu i sasvim mala deca.

Bukovača lekovitost

Osim značajne uloge u ishrani, bukovača se koristi kao pomoćno lekovito sredstvo. Još u drevnim spisima tradicionalne medicine mogu da se nađu podaci daje bukovača bila cenjena i korišćena u lečenje mnogih bolesti. U Kini se koristila da ublaži bolove i relaksira mišiće, u lečenju lumbaga, ukočenosti ekstremiteta i tetiva, kao i za bolju cirkulaciju.

Danas je naučno dokazano da bukovača:

Snižava nivo holesterola i triglicerida (to čine sastojci bukovače – složeni šećeri medju kojima je najvažniji Beta 1,3/1-6-glukan)
Ako se dnevnim obrocima doda 4 % bukovače, nivo holesterola će za 2 meseca da padne za 65-80%!

Zaustavlja rast tumora (Beta-glukan iz sveže gljive, ili iz ekstrakta ima značajnu ulogu u tome)
Doze od 0,1 mg/kg telesne težine do 0,2 mg/kg Beta-glukana pokazale su izuzetne rezultate.

Bukovača jača imuni sistema (Beta-glukan uz određenu terapiju znatno skraćuje vreme bolesti i daje veće šanse za oporavak)
Preporučena doza za lečenje je 3-9 g suve bukovače u toku dana.

RECEPTI ZA SPREMANJE BUKOVAČA

Bukovača čorba

za 4 osobe
250-300 g bukovače sameljite sa glavicom luka (srenje veličine), dodajte malo peršuna i dinstajte na ulju, a onda i malo brašna, pa nalijte vodom, posolite i kuvajte dok ne provri.
Služite s pavlakom.

Bukovača u tikvicama

Potrebno:
3 mlade tikvice
300 g bukovača
2 glavice crnog luka
100 g šargarepe
100 g pirinča
1 čaša ulja (oko 100 g)
1 kašika začina iz kesice
2 krompira srednje veličine
so, biber, aleva paprika

Recept za spremanje
Tikvice prepolovite i očistite od semena, a krompir isecite na kolutove. Crni luk, pečurke, šargarepu i ostatak krompira sitno naseckajte, propržite 6-7 minuta na ulju i dodajte pirinač i začine. Dobijenom masom napunite tikvice, složite u vatrostalnu posudu i prelijte sa pola litra vode. Zapecite u rerni zagrejanoj na 200 stepeni (oko 1/2 sata) i služite toplo.

Recept – Pohovana bukovača

Klobuke bukovača posolite, uvaljajte prvo u brašno, umućena jaja i prezle (ili ponovo u brašno). Pržite na vrelom ulju sa obe strane dok ne dobiju zlatno smeđu boju. Prelijte tartar sosom i služite.

Recept – Teletina i bukovača

Za ovaj recept potrebno je:
1 kg telećeg mesa
250 g bukovača
1/2 čase belog vina
2 kašike seckanog crnog luka
2 kašike seckanog peršuna
malo brašna
aleva paprika
1 kašika putera
biber
so
čen belog luka

Recept za spremanje
Meso isecite na kocke, posolite i propržite na puteru dok ne porumeni. Izvadite ga iz šerpe i ostavite na toplom. Na istoj masnoći propržite naseckani crni i beli luk i bukovaču isečenu na listiće. Nalijte vinom i dinstajte na tihoj vatri dok ne omekša. Pospite alevom paprikom, začinite i dodajte brašno i meso. Ako je potrebno dodajte još malo vina, ili mlake vode i dinstajte dok meso ne omekša. Pred kraj dodajte sveže seckani peršun i služite toplo.
Recepti, bukovača, spremanje, pripremanje…