laka dijetaBezglutensku dijetu trebalo bi da poštuju naročito oni koji pate od Celijakije ili netolerancije na gluten.

Gluten je vrsta skladišnog proteina koji se dobija prilikom konzumiranja žitarica kao što su pšenica, raž i ječam. Postoji dosta ljudi koji pate od alergije na gluten i pšenicu. Za te ljude, ishrana bez glutena je jedini način da izbegnu alergijsku reakciju. Celijakija i Dermatitis herpetiformis su dva glavna uzroka alergije na gluten. Prilikom praćenja bezglutenske dijete, neophodno je jesti namirnice koje nadoknadjuju gluten. Ujednačena ishrana bez glutena je svakako moguća, podrazumevajući da dovoljno želite da se hranite ispravnim namirnicama.

Hrana bez glutena

Ako ste alergični na gluten, moraćete da potražite bezglutensku hranu i obroke svaki put kada idete u nabavku namirnica. Dostupan je veliki broj gotovih jela izmedju kojih možete da birate. Zdravija opcija je da sami spremite obrok koristeći bezglutenske sastojke. Neki od uobičajenih i namirnica koje se lako mogu naći su „arrowroot“ brašno (vrsta skroba), plavi sir, ulje od repice, leblebije, kakao buter, kukuruzni sirup, i svi proizvodi od kukuruza, jogurt, med, kikiriki, tapioka, tofu, vino, i šafran. Možete da nadjete i brojne recepte po kojima možete spremati vaše obroke.

Plan bezglutenske ishrane

Doručak: Započnite svoj dan šoljom toplog čaja, potom pojedite činiju žitarica bez pšenice. Žitaricama možete dodati i neko sveže voće ili suvo groždje ako je potrebno.

Ručak: Grašak, salata, ili bilo koje jelo od nepreradjenog mesa biće idealan bezglutenski ručak. Druge opcije za ručak bez glutena mogu biti kukuruzne tortilje sa salsom od paradajza, rezanci od pirinča, salate sa niskokaloričnim prelivom ili jogurtom.

Užina: Užina je bitna kako bi organizam povratio energiju. Užina bez glutena mogu biti kokice, običan čips od kukuruza, takosi od kukuruza, jogurt sa svežim voćem, bademima ili suvim groždjem.

Večera: Večera bi trebala da bude lagana, brokoli salata, bezpšenični hleb, i možda bezglutenske lazanje sa povrćem.

Svinjski kotleti i pirinač

Sastojci:

6 svinjskih kotleta

1⅓ šoljica već skuvanog pirinča

1 konzerva kokošje supe

1 šoljica soka od narandže

Način pripreme

Stavite svinjske kotlete u tiganj i pržite ih dok ne dobiju braon boju. Pirinač stavite u drugu posudu i prelijte sokom od narandže. Potom stavite svinjske kotlete preko pirinča i sipajte malo kokošje supe. Pecite ovo na 180 stepeni oko 45 minuta. Serivirajte kada je gotovo.

Palačinke od banane.

Sastojci:

1 banana

2 supene kašike brašna od pasulja

1 jaje

Malo soli – otprilike 1/16 kafene kašičice

Malo praška za pecivo – 1/8 kašičice

Malo sode bikarbone – otprilike 1/16 kašičice

Sprej za kuvanje

Recept

U maloj činiji izgnječite bananu u kašu, zagrejte tiganj i stavite kašu. Potom dodajte sve ostale sastojke u tiganj i dobro izmešajte, pa dodajte sprej za kuvanje. Pržiti dok ne dobije braon boju, okrenite na drugu stranu i nastavite sa prženjem. Kada bude gotovo, dodajte malo javorovog sirupa i servirajte.