Avokado je zog obilja vlakana odličana namirnica za mršavljenje a takodje i za snižavanje holesterola u krvi i regulaciju pritiska.Avokado obiluje blagotvornim sastojcima koji štite kardiovaskularni sistem i sprečavaju razna oboljenja, pa čak i ona maligna.

Avokado je tropsko voće, koje raste na zimzelenom drvetu latinskog naziva Persea americana, a koje dostiže visinu i do dvadeset metara. Negde je poznat i kao „aligator kruška”, zbog oblika koji podseća na krušku i tamnozelene kore. Idealan za upotrebu je plod bez tamnih mrlja, koji se lako ugiba pod prstima, ali tako da pritom ne ostaje njihov otisak, jer je takav plod obično prezreo. Najbolje gaje koristiti dok je svež. U sto grama avokada nalazi se (u procentima od preporučenog dnevnog unosa):

Vitamin K: 26%”
Folna kiselina: 20%
Vitamin C: 17%
Kalijum: 14%
Vitamin B5:14%
Vitamin B6:13%
Vitamin E: 10%.
avokado
Takođe, sadrži manje kloličine magnezijuma, bakra, gvozda, cinka, fosfora, vitamina A, B1, B2… Sve to uz samo 160 kalorija, dva grama proteina i oko 15 grama najvećim delom dobrih masti. Iako sadrži oko devet grama ugljenih hidrata, u pitanju su uglavnom vlakna, pa takoavokado spada u biljnu hranu s malo ugljenih hidrata. Gotovo da ne sadrži natrijum i holesterol, a ima vrlo nizak nivo zasićenih masti.

Reguliše krvni pritisak

Avokado sadrži više kalijuma nego banana (poznata po visokom sadržaju ovog elementa). U brojnim studijama, visok unos ovog minerala u organizam doveden je u vezu sa snižavanjem krvnog pritiska, smanjenjem rizika od srčanog i moždanog udara, kao i od bubrežne slabosti.

Avokado snižava holesterol

Brojne studije pokazale su da avokado u svakodnevnoj ishrani može lošeg holesterola u krvi, kao i u podizanju dobrog HDL holesterola (u nekim studijama i do 11 procenata). Takođe, masti iz avokada pomažu resorpciju drugih liposolubilnih supstanci iz hrane, poput vitamina A, D, E i K te nekih antioksidansa. Inače, avokado obiluje antioksidansima, među kojima prednjače lutein i zeaksantiri, koji štite oči i smanjuju rizik od katarakte.

Sprečava maligna oboljenja

Oko 80% kalorijske vrednosti avokada otpada na masti, ali ne bilo koje. U najvećem procentu zastupljena je oleinska kiselina, koja je i glavni sastojak maslinovog ulja, a kojoj se pripisuju brojni povoljni efekti, poput antiinflamatornog dejstva i smanjenja rizika od nekih vrsta malignih tumora.

Avokado za mršavljenje

Obilje vlakana u avokadu čini ga poželjnim u svakodnevnoj ishrani gojaznih ljudi ili dijabetičara. Povećano konzumiranje vlakana, inače, doprinosi skidanju viška kilograma i poboljšava glikoregulaciju. U sto grama avokada postoji oko sedam grama vlakana, što je i do 30% preporučenog dnevnoa unosa.Zbog ovih osobina avokado bi trebalo da bude deo dijete za mršavljenje.

RECEPTI S AVOKADOM

Salata od avokada

Sastojci:

– pola avokada, oljuštenog i naseckanog na kriške
– mešavina zelene salate “bejbi”
– dve kriške crnog hleba
– dva čena belog luka
– dobar prstohvat majčine dušice
– malo morske soli i bibera
– tri-četiri kašike maslinovog ulja
– sok od pola limuna

Izmešajte salatu i avokado. Začinite solju, biberom, limunovim sokom i maslinovim uljem. Kriške hleba ispecite u tosteru. Svaku krišku dobro istrljajte belim lukom pa pospite majčinom dušicom, morskom solju i maslinovim uljem. Kriške isecite na podjednake kockice i dodajte u salatu.

Piletina i avokado

Za dve osobe:

– oko 200 grama pilećeg nlea jedan avokado – oljušten i naseckan na komade kao na slici
– šaka sitnijih šampinjona jedna šargarepa dosta ulja za prženje – idealno je ono od semenki grožđa pedesetak
– mililitara hladne vode + dve velike kašike integralnog brašna + kašičica praška za pecivo (umutite u smesu poput one za palačinke) mushroom soy sauce, tri velike kašike
– čili sos, dve kašike
– five-spice powder, pet začina(vrh kašičice)
– jedna ljuta papričica, sitno naseckana
– 100 ml vode s razmućenom kašičicom gustina rezanci od pirinča ili skuvan pirinač

Kockice mesa umočite u pomenutu smesu od brašna pa ih spustite u ulje. Pržite po pet-šest kockica odjednom pa ih, kad porumene, odložite u posudu s papirnim ubrusom da se oslobode viška ulja Kad završite s mesom, na isti način obradite i šampinjone i šargarepu. Prospite sav višak ulja iz voka, ubacite sitno seckanu ljutu papričicu, sipajte soja sos, čili sos, pet začina i vodu s gustinom pa kratko prokuvajte. Sos treba da bude umerene gustine, staklasto providan. Vratite u vok meso, avokado, šampinjone i šargarepu. Dobro promešajte da sos lepo obavije sve sastojke i odmah poslužite.