Bamija je poznata po tome što je bogata svarljivim i nesvarljivim vlaknima. Ova biljka se koristi u mnogim receptima i neizostavan je deo nekih dijeta. Da pogledamo koje su najznačajnije koristi od ove biljke.

 
100 grama bamije sadrži 1.5% energije u vidu kalorija, 7.03 grama ugljenih hidrata, 2 grama proteina, 0.1 grama masti i 9% vlakana. Toliki postotak vlakana je veoma dobar za organizam. Druge hranljive materije koje sadrži bamija (u 100 grama): 88 mg folne kiseline, 1 mg vitamina B3, 21.1 mg vitamina C, 0.36 mg vitamina E i 53 mg vitamina K. Sem toga, 100 grama bamije sadrži i 81 mg kalcijuma, 0.09 mg bakra, 0.09 mg gvožđa, 57 mg magnezijuma, 0.99 mg mangana, 63 mg fosfora i 0.6 mg cinka.

 
1. Visok nivo vlakana
Kako sadrži mnogo vlakana, mnogi lekari preporučuju ovu namirnicu kao dobru za čitav digestivni trakt. Vlakna potpomažu varenje tako što olakšavaju prolazak namirnica kroz creva jer podstiču njihov rad.
2. Dobra je prevencija za dijabetes
Bamija je poznata po tome da pomaže u sprečavanju nastanka šećerne bolesti. I za ovo su, takođe, zaslužna vlakna koja sadrži.
3. Visok nivo folne kiseline
Folna kiselina u bamiji smanjuje mogućnost nastanka neuroloških oboljenja kod beba. Zato je preporučljiva ženama koje pokušavaju da začnu ili tokom trudnoće.
4. Vitamin K
Vitamin K je značajan za koagulaciju krvi. Takođe je značajan i za ojačavanje kostiju.

5. Kontroliše astmu
Astma se takođe može kontolisati ako u ishranu uvedete bamiju. Lekari sve češće preporučuju bamiju astmatičarima.
6. Sprečava zatvor
Pošto olakšava apsorpciju vode u organizmu, bamija ima laksativno dejstvo, odnosno potpomaže dobar rad creva i tako sprečava zatvor.

7. Sprečava sunčanicu
Bamija je dobra u sprečavanju sunčanice.
8. Sprečava rak debelog creva
Postoje teorije da se uzrok većine bolesti nalazi u debelom crevu. Uvođenjem ove namirnice u ishranu ne samo da ćete smanjiti šanse da dobijete rak debelog creva, već i većinu bolesti povezanih sa oboljenjima debelog dreva.

9. Pomaže u mršavljenju i kod gojaznosti
Ako redovno jedete bamiju, bilo svežu ili kuvanu, možete izbeći gojaznost ili smršati ako već imate problema sa prekomernom težinom. Gojaznost nije uvek povezana sa prekomernim unosom masnih i kaloričnih namirnica, već i sa nedostatkom hranljivih sastojaka.

10. Kontroliše nivo holesterola
Ova namirnica obezbeđuje manju apsorpciju holesterola što sprečava nastanak mnogih srčanih oboljenja i drugih bolesti koje se javljaju zbog visokog nivoa holesterola u krvi. Holesterol je glavni faktor koji izaziva gojaznost i kardiovaskularne bolesti.
Pošto smo naveli glavne prednosti bamije vezane za zdravlje, da vidimo za šta je još dobra ova namirnica.
bamija

Kako bamija deluje na kožu:

11. Vlakna su važna za zdravu kožu
Već smo naglasili da je bamija bogata vlaknima i da olakšava sve probleme sa varenjem. Dobro varenje se odražava i na zdravlje kože.
12. Vitamin C za mlađi izgled kože
Pošto je bogata vitaminom C, bamija pomaže da Vam koža izgleda mlađe. Ona je zaslužna za obnavljanje svih telesnih tkiva. Kao posledica toga, koža Vam deluje mlađe i zdravije.

13. Sprečava pigmentaciju.
Hranljivi sastojci koje sadrži bamija pomažu u sprečavanju pigmentaciju kože. Već je pomenuto da podmlađuje kožu, a značajna je i za ublažavanje oštećenja i ožiljaka.

 

Kako bamija deluje na kosu:

bamija kao lek

14. Daje kosi volumen
Ako Vam je dosta beživotne kose, koristite bamiju kao masku da joj povratite volumen. Prokuvajte bamiju i sa onim „sluzavim“ delom ispirajte kosu kako biste joj povratili volumen.
15. Može se koristiti kao balzam
Pomenuta „sluz“ može da se koristi kao balzam za kosu. Operite kosu i iscedite suvišnu vodu. Zatim natopite kosu vodu u kojoj je prokuvana bamija, dobro je imasirajte i onda isperite.
16. Hidrira kožu glave
Bamija odlično hidrira suvu kožu glave, koju često prati i svrab. Nakon pranja kosa ostaje mekša i bamija ne oštećuje kosu poput kozmetičkih preparata koji se kupuju po parfimerijama. Idealna je za ljude koji imaju tršavu, kovržavu i beživotnu kosu.
17. Uklanja perut
Kako bamija generalno deluje dobro na kožu glave i hidrira je, samim tim uklanja i perut.
18. Daje sjaj kosi
Kada se koristi za ispiranje, bamija daje kosi izuzetan sjaj. S vremena na vreme zamenite balzam koji obično koristite balsam od bamije (opisano je kako se pravi) i bićete zapanjeni efektom.

Druge korisne stvari vezane za bamiju

– Poboljšava imuniten
– Poboljšava vid
– Potpomaže mršavljenje
– Sprečava zatvor
– Pomaže kod anemije
– Dobra je prevencija za dijabetes
Kako da izaberete kvalitetnu bamiju
Pošto je bamija tek nedavno ušla u širu upotrebu, većina ljudi ne zna kako da odabere najbolju bamiju. Evo nekoliko saveta kako da odaberete najbolje biljke:
– Manje mahune – uvek uzimajte manje mahune jer su mekše. Ukusnije su od većih, a sadrže i više „sluzi“
– Svetlija boja – uzimajte mahune svetlije boje. Možete naći i varijante tamno-crvene ili bordo boje. I one se koriste u ishrani, ali se zelene češće upotrebljavaju.
– Bez mrlja – kada kupujete bamiju, birajte one koje na sebi nemaju mrlje. To znači da su sveže i da nisu trule iznutra
– Čvrstina – opipajte mahune da vidite koliko su čvrste. Iako su manje mahune mekše, ne bi trebale da budu gnjecave.
Kako da čuvate bamiju?
– Bamiju ne biste trebali da perete pre nego što je stavite u frižider
– Možete je umotati u papirnu ili najlon kesu ili prosto umotati u novine
– Držite je u delu frižidera gde je najveća temperatura. Tako će ostati sveže i do tri dana
– Bamija će brže istruliti i uvenuti ako je držite na hladnom. Zato je držite u onom delu frižidera gde je temperatura najveća
– Ako želite da je držite duže vreme, probarite je i zatim zamrznite

Kako se koristi i priprema bamija?

– Pre kuvanja dobro je operite
– Nakon pranja je osušite. Najbolje je da je obrišete krpom
– Možete je umotati u kesu i ostaviti u frižideru preko noći ako želite da je kuvate sutradan. Tako će iz nje izlaziti manje sluzi tokom kuvanja. Na ovaj način bamija postaje čvršća
– Počnite sa spravljanjem jela čim izvadite bamiju iz frižidera. Možete je koristiti celu ili seckanu
– Uvek odsecite krajeve pre nego što počnete da je kuvate
– Nikako nemojte čekati da se otopi i razmekša, da sok ne bi iscurio

Saveti za kuvanje
– Kako biste izbegli da izađe previše soka, propržite je na ulju pre nego što dodate začine. Ovo će zadržati sok. Izvadite je iz tiganja i ostavite sa strane dok ne završite sa pripremom ostalih jela.
– Potopite je u sirće ili limunov sok pre upotrebe. Druga opcija je da dodate sirće ili limunov sok u samo jelo kako bi upili bamijin sok
– Blanširajte je 3-4 minuta kako bi se sok ukuvao, pa je onda dodajte u jelo kao sastojak

Recept za obrok od bamije

Pošto sadrži toliko hranljivih sastojaka, definitivno biste trebali da uključite bamiju u redovnu ishranu. Pošto sadrži malo holesterola i kalorija, svakako ne preterujte.
Bamija (ili gospini prsti) može da se jede na više načina. Najbolje je da je jedete kao obično povrće, bez sosa. Kobasica sa bamijom, bamija sa slanim kukuruzom, pržena bamija itd. su još neki recepti koji uključuju bamiju, a da ona ne izgubi svoju hranljivu vradnost. Najlakše ju je pripremiti kao obično povrće. Evo jednog predloga za brz i ukusan obrok:

Grilovana bamija
Sastojci: bamija, maslinovo ulje, so, limunov sok.
Dobro zagrajte električni ili običan roštilj. Odsecite krajeve odnosno „repove“ bamije. Dobro je uvaljajte u ulje, stavite na roštilj i poklopite. Ostavite je tako dok na njoj ne ostanu tragovi rešetki. Trebalo bi da izgleda pomalo ugljenisano na ivicama. Okrenite je na drugu stranu da se i tu ispeče. Kada završite postupak, skinite je sa roštilja, posolite i prelijte limunovim sokom i uživajte u toploj, grilovanoj bamiji.