dijeta sa jagodama

Pred početak leta kada svi žele da se reše problema sa viškom kilograma dobro rešenje može biti dijeta sa jagodama.Jer u tom periodu je i sezona jagoda…
dijeta sa jagodama
Osim što će vam pomoći da doterate linlju, dijeta sa jagodama će još i dovesti u red vaše zdravlje.
Iako ih zovemo vočem, jagode zapravo pripadaju porodici ruža.Iz koje god da su porodice, sočne, crvene, ukusne jagode imaju magična svoJstva. Prepune su hranljlvih materija, bogate su vodom (sadrže čak 90%), siromašne su šečerom (imaju svega 10 %), celulozom i masnočama, to ih čini idealnom namirnicom za dijetu! Kad se tome još doda činjenica da 100 g jagoda ima svega 32 kcal, onda vam je jasno zašto čete uz dijetu sa jagodama oslabiti 6 kilograma za samo 15 dana.

Prednost jagoda je u tome i što se veoma lako vare, tako da se nećete osečati teško i naduto dok ste na ovom režimu ishrane. Ipak, ono što je veoma važno za sve one koji žele da oslabe, jeste da su jagode bogate manganom, za , koji se ispostavilo da igra veoma važnu ulogu u topljenju masnih naslaga. On potpomaže aktiviranje enzima koji ubrzavaju rad metabolizma i podstiču mršavljenje! Fruktoza (voćni šečer) koga ima u malom procentu u jagodama, sporo ulazi u krv, što za posedicu ima uravnotežen nivo šedera u krvi, a samim tim i bolje lučenje insulina, Kad je šečer dobro izbalansiran, onda nema rizika od iznanadnlh napada gladi, a potom i prejedanja!

Najvažniji princlp dijete sa jagodama je da se jagode jedu u svakom obroku, u kombinaciji sa drugim namirnicama. Bazira se na jelovniku 1.200 kcal dnevno. Obroci su podeljeni na tri glavna i dve užine, što znači da ćete topiti kilograme bez gladovanja!

Dijeta sa jagodama se drži 15 dana, a ako želite još da oslabite, napravite pauzu od nedelju dana pre nego što započnete novi krug. Kao i kod večine dijetalnih režima, veoma je važno da pijete dosta tečnosti, najmanje litar i po dnevno, a osim vode se preporučuju i nezaslađeni biljni čajevi. Alkohol nije dozvoljen, kao i gazirani sokovi, a kafu pijte bez šečera ill, ako baš ne trpite gorku, zaslačienu veštačkim zaslađivačem. Od mlečnih proizvoda birajte one sa manjim procentom masnoće, a od mesa možete da jedete ribu, nemasno pileće, juneće i ćurede meso. Povrće je gotovo sve dozvoljeno…zelene salate, krastavac, paradajz, tikvice… zapravo sve ono što se nalazi na pijačnim tezgama. Prilikom pripreme jela, koristite vrlo malo ulja , do dve kašičice.

Osim što su ukusne, jagode su i veoma korisne po zdravlje. One su četvrto voće sa najvišim nivoom antioksidanata, koji štite naše telo od slobodnih radikala i sprečavaju razna oboljenja. Pomažu u lečenju anemije, gihta, oboljenja respiratornih organa, ateroskleroze, jačaju imuni sistem, a takodje i poboljšavaju raspoloženje, smanjuju stres i povoljno deluju na probleme sa nesanicom. Bogate su brojnim nutrijentima – vitaminima C, B6, B12, A i E, kalcijumom, gvožđem, magnezijumom, kalijumom, cinkom, selenom, folnom kiselinom, kao i 18 drugih amino kiselina.

Evo kako utiču na naše zdravlje i lepotu:
• vitamin C povećava snagu krvnih sudova i istovremeno ih čisti od masnih naslaga, smanjuje loš, a povećava dobar holesterol
• flavonoidi pomažu telu da spreči razvijanje čelija raka i njihovo umnožavanje
• jedna porcija jagoda se sadrži 134 mg kalijuma, koji reguliše krvni pritisak i štiti od negativnog dejstva natrijuma
• sadrže prirodne fenole koji imaju vrlo slično dejstvo kao aspirini protiv upala ili lekovi (ibuprofen) protiv bolova
• antioksidantska svojstva smanjuju rizik od nastanka katarakte, a vitamin C igra važnu ulogu u jačanju rožnjače mrežnjače oka
• jagode u jednoj porciji sadrže 2 g vlakana, koja su neophodna za zdravlje probavnog sistema
• vitamin C podstiče proizvodnju kolagena, koji poboljšava elastičnost i otpornost kože, a elaginska kiselina sprečava prevremen nastanak bora

Dijeta sa jagodama primer jelovnika
Jelovnik je od 1,200 kcal za jedan dan. Ostalim danima možete da kombinujete postojeće obroke, malo ih menjate ili uvodite nove, s tim što morate da se pridržavate principa dijete i dozvoljenih namirnica.

DORUČAK OD 295 kcal: 5 kašika ovsenih pahuljica sa 100 g jagoda, 1 kivijem,pola grejpfruta i 1,5 dl malomasnog mleka Priprema: Jagode očistiti i iseckati. Kivi oljuštiti i iseći na kockice. Pola grejpfruta oljuštiti i iseći na manje komade. U dubljoj posudi pomešati voće sa ovsenim pahuljicama, zaliti hladnim mlekom i ostaviti da tako malo odstoji, da pahuljice omekšaju.

UŽINA 1 OD 100 kcal: 100 g jagoda, 2 dl malomasnog mleka, sok od limuna, veštacki zasladivač
Priprema: Jagode očistiti i iseckati. Pomešati ih sa malomasnim hladnim mlekom i začiniti limunovim sokom. Po želji, zasladiti manjom kolicinom veštakog zasladivača.

RUČAK OD 280 kcal: 1,5 dl malomasnog mleka, 1 jaje, so, veštacki zasladivac, 40 g brašna, 2 kašike ulja, 100 g jagoda Priprema: Pomešati polovinu mleka sa jajetom, prstohvatom soli, malo veštackog zasladivaca i prosejanim brašnom. Umutiti u glatku smesu za palacinke. U tiganju zagrejati ulje i ispeci 2 palacinke. Jagode iseckati i poslagati po palacinkama i urolati ili presaviti na trouglove.

UŽINA 2 OD 221 kcal: 2 kriške integralnog hleba, 2 kašike malomasnog krem sira, 100 g jagoda
Priprema: Hleb tanko premazati krem sirom. Jagode očistiti, iseckati, iseći na listice i poslagati preko sira.

VEČERA OD 304 kcal: 100 g ćurećih grudi, 1 kašičica ulja, 1 kašičica jabukovog sirćeta, nekoliko kapi sojinog sosa, 50 g jagoda, 100 g svežeg ananasa, 2 stabljike celera, 75 posnog jogurta, biber, morska so, kari
Priprema: ćuretinu iseći na trake i propržiti na ulju. Kad je prženo, meso izvaditi i poprskati mešavinom sojinog sosa i jabukovog sirćeta. Jagode, ananas i celer iseckati i pomešati sa mesom. Začiniti jogurt biberom, solju i karijem preliti preko mesa.
JAGODE KALORIJE VITAMINI MINERALI

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *