cicokaČičoka je idealna namirnica koju nutricionisti preporučuju u slučaju dijabetesa, pre svega zahvaljujući dragocenom sastojku inulinu…

Čičoku u ishrani koristi sve veči broj ljudi kako dijabetičara tako i onih koji žele da smršaju ili očuvaju dobro zdravlje. Evo i nekoliko recepata sa čičokom. Svi ovi recepti sadrže veću količinu čičoke, pa tako svako od ovih jela ima oko 50% inulina. Utolićete glad, a polovinu obroka praktično ćete podeliti s dobrim bakterijama iz creva. Pored ovih recepata možete napraviti mnoga jela tako što umesto krompira koristite čičoku.Svako jelo pripremite onako kako biste ih inače pravili od krompira.

Čips od šargarepe i čičoke

Za ovaj recept je potrebno:

dve šargarepe
5-6 korena čičoke
čen belog luka
jedna ljuta papričica
prstohvat majčine dušice
so i biber po ukusu
3 kašike maslinovog ulja
Vreme pripreme: oko 45 minuta.

Težina: srednje teško.

Oljuštite šargarepu i čičoku. Nasecite ih koso na tanke listiće (koristite neki “secko”). U avanu izlupajte čen belog luka, ljutu papričicu i majčinu dušicu pa dodajte maslinovo ulje. Dobro promešajte. Ostavite desetak minuta. Ulje sad procedite. Procedenim uljem začinite šargarepu i čičoku. Poredajte listiće u tepsiji, na papiru za pečenje, u jednom redu. Posolite i pobiberite. Ubacite u rernu na 150 stepeni C. Dobro je uključiti i ventilator. Pecite dok ne porumeni. Sad otvorite vrata od rerne dopola i ostavite čips da se suši dvadesetak minuta.

Pljeskavice od čičoke i tikvice

Za ovaj recept za šest malih pljeskavica (dve ili tri osobe) je potrebno:

šest manjih korena čičoke
polovina veće tikvice
jedno belance
dve kašike belog kukuruznog brašna
6 kašika sitno seckanih (ili krupnije samlevenih pečenih badema)
6 kašika prezle
so i biber po ukusu
dve kašike sitno seckanog peršuna
čen belog luka sitno naseckan
tri kašike maslinovog ulja
Vreme pripreme: oko 30 minuta.

Težina: srednje teško.

Čičoku i tikvicu oljuštite, narendajte, posolite i pobiberite. Ostavite da stoji desetak minuta pa dobro ocedite. Potom dodajte brašno, belance, tri kašike badema, beli luk i peršun. Dobro umesite, oblikujte manje pljeskavice i na kraju ih dobro uvaljajte u prezle. Pljeskavice pecite desetak minuta, na teflonskom tiganju s malo maslinovog ulja. Po serviranju dodajte i preostale bademe. Služite uz salatu od paradajza — i krastavca, na prutiće naseckanog korena celera i stabljike peršuna, na trakice naseckane zelene salate i nekoliko listića mente, začinjenu solju, limunovim sokom, maslinovim uljem i prstohvatom kima.

Njoke od čičoke s plavim sirom

Za ovaj recept za dve porcije je potrebno:

6 korena čičoke
jedno žumance
tri-četiri kašike integralnog brašna
so i biber po ukusu
dve kašike maslinovog ulja d
ve kašike pavlake za kuvanja
20 grama plavog sira
Vreme pripreme: 60 min.

Težina: lako.

Oljuštite i skuvajte čičoku. Kuvajte je 15 minuta. Dobro je osušite i izgnječite, kao kad pravite pire od krompira. Dodajte žumanac, so, biber i brašno. Umesite fino, elestično testo. Podelite testo na dva dela i razvijte ga u valjke debljine manje od centimetra. Secite komade dugačke oko dva centimetra. Ubacite u kipuću vodu i kuvajte nekoliko minuta, dok ne isplivaju na površinu. Ocedite i dodajte dve kašike maslinovog ulja da se ne slepe. U pogodnoj posudi zagrejte pavlaku pa u njoj rastopite plavi sir. Time prelijte njoke.

Krem čorba od čičoke i bundeve

Za ovaj recept za dve osobe je potrebno:

5-6 korena čičoke
komad bundeve (oko 100 grama)
pola glavice crnog luka
čen belog luka
kašika integralnog brašna
dve kašike maslinovog ulja
so i biber po ukusu
pola kašičice samlevenog kima
pola kašičice suve majčine dušice
oko 300 ml bujona (može se napraviti od kocke za supu – posne)
dve kašike pavlake za kuvanje (nije obavezno)
Vreme pripreme: 30-ak minuta.
Težina: lako.

Na maslinovom ulju kratko propržiiti sitno iseckan crni i beli luk. Dodati oljuštenu i na kockice naseckanu čičoku i bundevu. Kratko propržiti. Dodati so, biber, majčinu dušicu i kim, a zatim i kašiku brašna. Pržiti još pet minuta pa zaliti bujonom i pustiti da se krčka 20-ak minuta. Dobro umutiti štapnim mikserom, po želji još malo začiniti.

Prava namirnica za dijabetičare i sve ljude koji brinu o svom zdravlju je čičoka, biljka iz roda suncokreta, poznata i kao jerusalemska artičoka. Iako izgledom podseća na đumbir (misli se na koren, to jest rizom biljke), ima potpuno drugačiji ukus i teksturu. Čičoka je najsličnija krompiru. Međutim, dok krompir u najvećem procentu sadrži skrob -polimer glukoze, kod čičoke najveći procenat otpada na inulin – polimer fruktoze. Čičoka gotovo da ne sadrži masti, a ima oko deset procenata belančevina.
Pritom je bogata esencijalnim amino-kiselinama, dakle – onim koje su neophodne organizmu jer ne može sam da ih sintetiše. Sadrži dosta kalcijuma, u optimalnom odnosu s fosfatima, koji omogućuje lakšu resorpciju, pa se pominje u mnogim dijetama namenjenim osobama sa osteoporozom. Takode, sadrži sve vitamine B-grupe, kao i dosta gvožđa.

Inulin

Zahvaljujući dragocenom sastojku inulinu, čičoka je idealna namirnica za osobe koje boluju od dijabetesa, najčešće povezanim s gojaznošću. Inače, inulin je polimer fruktoze za čije varenje u čovekovom digestivnom traktu nedostaju odgovarajući enzimi. Dakle, on najvećim delom nepreraden prolazi do debelog creva, gde ga fermentišu bakterije. Čičoka sadrži čak 80% inulina, koji važi za odličan prebiotik (vlaknastu supstancu što pomaže rast dobrih bakterija u debelom crevu). Upravo je to jedan od razloga što se čičoka preporučuje osobama koje su na dugotrajnoj terapiji antibioticima. Međutim, ima tu i nekih neželjenih efekata. Naime, prilikom razgradnje inulina oslobađa se velika količina gasova, pa dolazi do nadimanja, a naročito kod osoba nenaviklih na ovii namirnicu. Ispitivana je i u studijama potvrđena uloga svakodnevnog konzumiranja inulina u poboljšanju lipidnog statusa – snižavanju lošeg holesterola i triglicerida.

Dijabetes tipa 2 pod kontrolom

Kad je u pitanju dijabetes tipa 2, treba samo kratko reći da je svaki obrok praćen skokom nivoa šećera u krvi. Kod zdravih osoba ovo je praćeno odgovarajućom sekrecijom insulina iz pankreasa i vraćanjem vrednosti glikemije u normalne okvire za najviše dva sata. Insuficijentna pankreasna sekrecija kod pacijenata s dijabetesom tipa 2 nije dovoljna, te posle obroka imamo hiperglikemijska stanja i duže od dva sata. To je takozvana postprandijalna hiperglikemija, koja je, po mišljenju nekih, i veći faktor rizika za kardiovaskularne * bolesti od jutarnje hiperglikemije. Jasno je da obrok koji sadrži visok procenat inulina neće izazvati velika variranja u nivou šećera, uz zadovoljavajući osećaj sitosti.